Answer:
The number of customer needed to achieve is 34
Step-by-step explanation:
Given as :
The number of customer per hour = 8
The time taken = 8 hours
The rate of increase = 20 %
Let The increase in number of customer after 20 % increment = x
So , The number of customer after n hours = initial number × 
or, The number of customer after 8 hours = 8 × 
or, The number of customer after 8 hours = 8 × 4.2998
∴The number of customer after 8 hours = 34.39 ≈ 34
Hence The number of customer needed to achieve is 34 answer
The answer is 40 because once you have 21 your just adding 19 and then that makes it 40.
X≥

solve the inequality by finding the roots and creating test intervals.
Answer:
155 Units
Step-by-step explanation:
Rate of Bug (given) = 11 units PER MINUTE
It never changed direction, so it was going in positive direction (assume).
In 7:15 pm (evening), it was at Point 100,
We want the point at which it was at 7:20 pm.
7:20pm - 7:15pm = 5 minutes
So, time passed 5 minutes. It's rate is 11 units PER MINUTE, so in 5 mins:
11 * 5 = 55 units
<em>Assuming he is going in positive direction</em>, the bug will be at:
100 + 55 = <u>155 Units</u>
Answer:
(A) For each additional hundred dollars spent on advertising, sales are predicted to increase by $2,380.
Step-by-step explanation:
Regression isa statistical equation, denoting relationship between independent (causal) variable(s) & dependent (effected) variable.
y = a <u>+</u> bx
where y = dependent variable, x = dependent variable, a (intercept) = autonomous value of y, b (slope) = change in y due to change in x
Regression equation of independent variable (x) as advertising expenditure & dependent variable (y) sales : y = 24.45 + 2.38x
Sales are in thousands of dollars, advertising expenditure is in hundreds of dollars. So, the interpretations are :
- Intercept interpretation : When there is zero advertising expenditure, sales are 24.45 thousands i.e $24450
- Slope Interpretation :<u> When advertisement expenditure change (rise) by 1 hundred, sales change (rise) by 2.38 thousand i.e</u><u> </u><u>$2380</u>