Answer:
Option D,four is correct
Step-by-step explanation:
The tax withholding from the gross income of $951 is the gross income itself minus the income after tax withholding i.e $189 ($951-$762)
The percentage of the withholding =189/951=20% approximately
Going by the multiple choices provided,option with 4,189 dollars seems to the correct option as that is the exact of the tax withholding on Robert's gross income and his earnings fall in between $950 and $960
To solve 16x18, you may split it up into a smaller increment you understand. Like 16x2, which equals 32. (18/2 is 9) multiply 32 by 9. you get your answer 288.
The answer 456 fe
Because it the benefit is doing today
Answer:
test statistic (Z) is 2.5767 and p-value of the test is .009975
Step-by-step explanation:
: percentage of students who smoke did not change
: percentage of students who smoke has changed
z-statistic for the sample proportion can be calculated as follows:
z=
where
- p(s) is the sample proportion of smoking students (
=0.25)
- p is the proportion of smoking students in the survey conducted five years ago (18% or 0.18)
- N is the sample size (200)
Then, z=
≈ 2.5767
What is being surveyed is if the percentage of students who smoke has changed over the last five years, therefore we need to seek two tailed p-value, which is .009975.
This p value is significant at 99% confidence level. Since .009975 <α/2=0.005, there is significant evidence that the percentage of students who smoke has changed over the last five years