Answer:
Option (b) is correct.
The profit from sales if the price of the T-shirts were $15 a pieces is $28.
Step-by-step explanation:
Given : The function
is used to determine the profit on T-shirts sold for x dollars.
We have to find the profit from sales if the price of the T-shirts were $15 a pieces.
Consider the given profit function 
For the profit, if the price of a t-shirt is $ 15
Put x = 15, we have,

Simplify, we have,

Also, 
Thus, we get, The profit from sales if the price of the T-shirts were $15 a pieces is $28.
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Being similar means that the shapes will have the same shape and dilation factor between sides, but if they are not congruent then the size will not be the same.
Complete question:
Dr. Lyte wishes to study speed of Reaction Time to press a button in response to the onset of a lamp. The independent variable (V) is the color of the light produced by the lamp (red, orange, yellow, green, or blue) Since only 10 participants are available, she elects to administer the IV within-subjects with all 10 participants being exposed to all five levels of the color variable. The order of the color of the light presentation is to be counterbalanced. Using concepts from the textbook, why would Dr. Lyte need to use counterbalancing in this scenario?
Answer:
Here,
Independent variable (IV) is: the color of the light produced by the lamp (red, orange, yellow, green, or blue)
We are also told only 10 participants are available.
All 10 participants are being exposed to all five levels of the color variable in the same order.
Counterbalancing is said to be a technique used when establishing task order. It helps prevent introduction if cofounding variables.
Dr. Lyte will need to use counterbalancing technique in this scenario because some of the participants may be unable to understand difference in similar colours. Example some participants may not be able to differentiate between orange and red when the red colour comes after orange.
But using counterbalancing technique, Dr. Lyte can avoid such an error.
Try this solution (see the attachment, it is consists of 3 steps).
Answer:
The angle between [A_F] and the base of the cone = 68.2°
The area of the base of the cone ≈ 12.57 m²
Step-by-step explanation:
The given parameters are;
The height of the cone = 5 m
The base radius of the cone = 2 m
The angle which the A
C = 120°
Therefore, we have;
The angle between [A_F] and the base of the cone = The angle between [CF] and the base of the cone
The angle between [CF] and the base of the cone = tan⁻¹(5/2) = tan⁻¹(2.5) ≈ 68.2°
∴ The angle between [A_F] and the base of the cone = The angle between [CF] and the base of the cone = 68.2°
The angle between [A_F] and the base of the cone = 68.2°
The area of the base of the cone = π × r² = π × 2² = 4·π ≈ 12.57
The area of the base of the cone ≈ 12.57 m².