The density of the substance is the ratio of its mass over the space it occupies. In mathematical equation, this can be expressed as,
ρ = m / v
where ρ is density, m is mass, and v is volume.
Substituting the known values from the given,
ρ = (45 g) / (8 cm³)
ρ = 5.625 g/cm³
<em>ANSWER: 5.625 g/cm³</em>
consider the motion of con from top to bottom
Y = vertical displacement = 1000 m
a = acceleration due to gravity = 9.8 m/s²
v₀ = initial velocity at the top = 0 m/s
v = final velocity at the bottom = ?
using the kinematics equation
v² = v²₀ + 2 aY
v² = 0² + 2 (9.8) (1000)
v = 140 m/s
t = time taken to hit the ground
Using the equation
v = v₀ + at
140 = 0 + 9.8 t
t = 14.3 sec
Answer:
sediments
Explanation:
Weathering is the breakdown of rocks into smaller particles called:
sediments
Weathering is the physical disintegration and chemical decay of rocks into smaller fragments to produce sediments. The product of rock weathering is basically sediments. Some of the sediments can be transformed to form soils when they combine with organic matter, water and air.
Physical weathering is when rocks are physically broken into smaller pieces, but the minerals in the rock remain the same.
Physical weathering
Physical weathering is the disintegration of rocks into smaller bits without altering the chemical make up of the minerals. The goal of physical weathering is to expose rock surface to action of chemical weathering.
When a rock is broken down in a way that changes the mineral composition, it is called chemical weathering
chemical weathering
Chemical weathering is the decay of rocks by altering the minerals in a rock.
Hope this Helps! c:
Answer: The spring of the spring is 25 N/m.
Explanation:
Mass of the body = 25 g= 0.025 kg (1 kg = 1000 g)
Oscillation is 4 sec = 20
Oscillation in 1 sec =
Frequency of the vibration of the spring = 
Force constant can be calculated bu using the relation between the frequency and, mass and spring constant 'k'



The spring of the spring is 25 N/m.