The total work is
(mass of the elevator, kg) x (9.8 m/s²) x (9.0 m) Joules .
Answer:
Q = ba⁴ * ε₀
Explanation:
From Gauss's Law, we know that
flux Φ = Q / ε₀
where ε₀ = 8.85e-12 C²/N·m²
and also,
Φ = EAcosθ
The field is directed along the x-axis, so that all of the flux passes through the side of the cube at x = a. This means that θ = 0º, and thus
Φ = EAcos0
Φ = EA
E = bx² meanwhile, we are interested in the point where x = a, so we substitute and then
E = ba²
Since A = a² for the cube face, we have
Q / ε₀ = E * A
Q / ε₀ = ba² * a²
so that
Q = ba⁴ * ε₀
I'm not quite sure what happens to Fay so I didn't finish but hope it helps
Im guessing it's (a) since the numbers go in chronological order and you read the periodic table left to right
Answer:
a) m = 993 g
b) E = 6.50 × 10¹⁴ J
Explanation:
atomic mass of hydrogen = 1.00794
4 hydrogen atom will make a helium atom = 4 × 1.00794 = 4.03176
we know atomic mass of helium = 4.002602
difference in the atomic mass of helium = 4.03176-4.002602 = 0.029158
fraction of mass lost =
= 0.00723
loss of mass for 1000 g = 1000 × 0.00723 = 7.23
a) mass of helium produced = 1000-7.23 = 993 g (approx.)
b) energy released in the process
E = m c²
E = 0.00723 × (3× 10⁸)²
E = 6.50 × 10¹⁴ J