answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Verdich [7]
1 year ago
7

At the Yogurt Pump, all flavors of frozen yogurt are $1.75 per scoop. If a customer buys v vanilla scoops and c chocolate scoops

, which two expressions give the total cost of their purchase?
A1.75v + 1.75c 3.50 (v + c)
B.1.75v + 1.75c 1.75v + c
C.1.75v + 1.75c 3.50v + c
D.1.75v + 1.75c 1.75 (v + c)

————————————
Mathematics
1 answer:
Elza [17]1 year ago
5 0
The answer is going to be D
You might be interested in
The ratio of the lengths of the sides of △ABC is 3:6:7. M, N, and K are the midpoints of the sides. Perimeter of △MNK equals 7.4
artcher [175]

Answer:

AB=2.775

BC=5.55

CA=6.475

Step-by-step explanation:

Since midpoints split their sides in half, we can see that the triangle MNK formed by the midpoints will be half the perimeter of the triangle ABC. Since P of MNK = 7.4, we know that the perimeter of ABC = 7.4 * 2, which is 14.8. Now we can split the 14.8 so that it follows the ratio.

3+6+7=16

14.8/16=0.925

AB=0.925*3=2.775

BC=0.925*6=5.55

CA=0.925*7=6.475

8 0
2 years ago
Bella has joined a new gym in town. The cost of membership is $25 per month. The after-hours policy at the gym allows her to wor
hjlf

The total monthly bill of the gym = $53

The cost of membership of a month = $25

Let 'n' be extra the number of hours Bella worked on.

The cost for working on extra hours = $4

So, we have to determine the equation, Bella worked out after hours.

We will determine the equation by:

(Monthly cost of membership) + ( cost for extra hours \times number of hours extra worked on )  = Total monthly bill received

So, we get

\$25+(4 \times n) = \$53

$25+4n = $53 is the required equation.

Therefore, $25+4n = $53  equation can be used to determine how many times Bella worked out after hours.

4 0
1 year ago
Olivia counted the number of ladybugs on each plant in her garden, then made the graph below.
Leni [432]

Answer:

A) Roses , C) Alfalfa

Step-by-step explanation:

Each ladybug symbol = 5 ladybugs

Roses: 35 ladybugs

Lettuce: 15 ladybugs

Alfalfa: 25 ladybugs

Grape vines: 10 ladybugs

10 ladybugs go from lettuce to alfalfa. You end up with:

Roses: 35 ladybugs

Lettuce: 5 ladybugs

Alfalfa: 35 ladybugs

Grape vines: 10 ladybugs

Roses and alfalfa end up with 35 ladybugs each.

Answer: A) Roses , C) Alfalfa

5 0
2 years ago
Below are the data collected from two random samples of 500 American adults on the number of hours they work per day (rounded to
katen-ka-za [31]
The mean is just the arithmetic average...

Sample A=8.1

Sample B=8.11

Both Samples=8.105

So Ryan would be closer to being correct given either of or both samples.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Triangle J K L is shown. Angle K J L is 58 degrees and angle J L K is 38 degrees. The length of J K is 2.3 and the length of J L
Romashka-Z-Leto [24]
Try 3.7 and see it u got it
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • During the Labor Day weekend, Amy and Kathleen each ran in a race. Amy ran in a 5K and completed it in 31 minutes and 15 seconds
    9·2 answers
  • A survey of 100 people found that 35 people exercise in the morning, 45 people exercise in the afternoon, and 20 people exercise
    6·2 answers
  • Which example illustrates the associative property of addition for polynomials? [(2x2 + 5x) + (4x2 – 4x)] + 5x3 = (2x2 + 5x) + [
    10·2 answers
  • A full bag of dog food weighs 5 1 2 pounds. How much dog food do you have if there are 3 3 4 bags in the cupboard
    5·2 answers
  • The average price of a gallon of orange juice from October 2013 to September 2014 can be modeled by the function f shown, where
    13·1 answer
  • Ethan went to the grocery store and bought bottles of soda and bottles of juice. Each bottle of soda has 45 grams of sugar and e
    9·1 answer
  • I borrowed 12000 rupees from jamshed at 6 percent per annum simple interest for 2 years .Had i borrwed this sum at 6 percent per
    15·1 answer
  • In an examination, a candidate has to score 40% marks to pass. Anil scores 22 and failed by 8 marks. What is the full marks?​
    11·1 answer
  • A jewelry artist is selling necklaces at an art fair. It costs $105 to rent a booth at the fair. The cost of materials for each
    14·1 answer
  • I WILL GIVE YOU BRAINLIEST Jessica's friend tried to find the side length of a square garden, but made a mistake: 12 24*+ 13 12
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!