Answer:
The sample would double in 9 hours
Step-by-step explanation
The number of hours it will take for the sample to double can be found using the 72 rule.
The 72 rule is such that a growth rate would double itself by it is used in dividing the number 72 as shown below:
number of hours =72/8=9 hours
The number of hours it would take the sample to double is 9 hours as computed above.
Answer:
The Total Cost of a T shirt After coupon is Applied
Step-by-step explanation:
i Just Took the quiz and Got it Right Please Trust me
Answer: The required system of equations are
y = 30x
13x + y = 258
Step-by-step explanation:
Let x represent the number of hours
that the driver worked.
Let y represent the number of miles that the truck drove.
For every truck that goes out, Mason must pay the driver $13 per hour of driving and also has an expense of $1 per mile driven for gas and maintenance. If on a particular day, his total expenses for the driver, gas and truck maintenance were $258, it means that
13x + y = 258
On that particular day, the driver drove an average of 30 miles per hour.
Speed = distance/time
It means that
y/x = 30
y = 30x
it issssssss $295.47 thats just ut