Answer:
17/4 kg
Step-by-step explanation:
Sunita has = 10kg of grapes
Quantity given out :
To Reena =3 1/2
7/2 kg
To Anita =2 1/4
9/4 kg
Total quantity of grape given out
7/2+9/4
(14+9)/4
23/4
Quantity left after giving out = Total quantity of grape before giving out minus quantity of grape given out
10/1 - 23/4
40-23)/4
= 17/4 or 4 1/4
Hence, she has 17/4 kg of grape left with her
Let
x----------------------- > number of <span>cans of fruit-----------------> 24 per minute
</span>y----------------------- > number of cans of vegetables-------> 64 per minute
<span>z----------------------- > number of cans of food per minute
t----------------------- > time in minutes
z=(x+y)*t
z=(24+64)*t--------------- > 88t
z=88t---------------------------------- > this is the equation required
we know that z=384
then
</span>384=88t------------- > t=4.36 minutes
The given function is
f(x) = 4x - 3/2
where
f(x) = number of assignments completed
x = number of weeks required to complete the assignments
We want to find f⁻¹ (30) as an estimate of the number of weeks required to complete 30 assignments.
The procedure is as follows:
1. Set y = f(x)
y = 4x - 3/2
2. Exchange x and y
x = 4y - 3/2
3. Solve for y
4y = x + 3/2
y = (x +3/2)/4
4. Set y equal to f⁻¹ (x)
f⁻¹ (x) = (x + 3/2)/4
5. Find f⁻¹ (30)
f⁻¹ (30) = (30 + 3/2)/4 = 63/8 = 8 (approxmately)
Answer:
Pedro needs about 8 weeks to complete 30 assignments.
Answer:<em><u>
π
. </u></em>
Given:

Using Gauss's Law = ∫∫s E ·dS
= ∫∫∫ div E dV,
⇒ Divergence (Gauss') Theorem
= ∫∫∫ (1+1+6) dV
= 8×(volume of the hemisphere, radius "a")
= 8× (
)(4/3)π
<em><u>=
π
. </u></em>
Answer:
z-score for value 560 = 0.6
z-score for value 650 = 1.5
z-score for value 500 = 0
z-score for value 450 = -0.5
z-score for value 300 = -2
Step-by-step explanation:
We are given a sample with a mean of 500 and a standard deviation of 100.
i.e.,
= 500 and
= 100
The z score distribution is given by;
Z =
~ N(0,1)
where X represents the data values;
- So, z score for value 560 is;
z score =
= 0.6
- So, z score for value 650 is;
z score =
= 1.5
- So, z score for value 500 is;
z score =
= 0
- So, z score for value 450 is;
z score =
= -0.5
- So, z score for value 300 is;
z score =
= -2