Heat
gained in a system can be calculated by multiplying the given mass to the
specific heat capacity of the substance and the temperature difference. It is
expressed as follows:<span>
Heat = mC(T2-T1)</span>
1540 = 200.0 (C)(40 - 20)
<span>
<span>C = 0.385 J / g C</span></span>
<span><span>
</span></span>
<span><span>Hope this answers the question. Have a nice day.</span></span>
Answer:
0.28m/s
Explanation:
Speed is defined as the distance travelled per unit of time. The speed of the turtle is 1.0km/h. Thus, to find the speed in m/s, we need to convert km to m (1km is 1000m), and h to s (1h = 3600s).
<em>Converting units:</em>
1.0km/h * (1000m / 1km) * (1h / 3600s) = 0.28m/s.
The speed of the turtle in meter per second is 0.28m/s
Water can't cool at a single temperature. It must start at a higher temperature, and drop to a lower temperature in order to cool. Unless we know the other temperature, there is no way to calculate the amount of thermal energy released.
<Sgx,JASYLDhLAxhclsxb cddont know