Answer:
Trigonal pyramid molecules (three identical bonds)
Explanation:
In trigonal pyramidal molecule like molecule of ammonia , the vector some of intra- molecular dipole moment is not zero because the bonds are not symmetrically oriented . In other molecules , bonds are symmetrically oriented in space so the vector sum of all the internal dipole moment vectors cancel each other to make total dipole moment zero.
Answer:
1.3 mL
Explanation:
First, get the density of the olive oil, which is 0.917 kg/mL. Then divide the mass by the density:
1.2kg/0.917kg/mL= 1.3086150491 mL. The kg cancel out, leaving us with mL.
It should have 2 significant figures, because 1.2kg has 2 and we are dividing.
Answer:
The adjustable legs and the table of sand.
<em>Note:The question is incomplete. The complete question is given below.</em>
Using Models to Answer Questions About Systems
Armando’s class was looking at images of rivers formed by flowing water. Most of the rivers were wide and shallow, but one river was narrow and deep. Armando’s class thinks that this river is narrow and deep because:
- the hill that the water flowed down was very steep, or
- the sand grains that the water flowed through were very small.
Armando designed the model below to try to answer the question: Why is this river so narrow and deep?
Explanation:
The model designed by Armando will be helpful to answer the question because of the following features it possesses:
1. An adjustable leg- since one of the hypotheses put forward by the class to explain why the river was narrow and deep was that the hill that the water flowed down was very steep, the adjustable legs can be lowered or raised in order to make the slope shallower or steeper so that their hypothesis can be tested.
2. A table of sand- the table of sand serves as the streambed. By adjusting the size of the sand grains to be larger or smaller, the students will be able to to test their second hypothesis that the small size sand grains that the water flowed through was the reason for the river to be narrow and deep.
The results of their experiments will enable them to come to a conclusion.
Answer:
Volume at STP = 0.1401 L
Explanation:
We are given:
Vapor pressure of water = 20 torr
Total vapor pressure = 753 torr
Vapor pressure of gas = Total vapor pressure - Vapor pressure of water = 753 torr - 20 torr = 733 torr
Using
where,
P = pressure of the gas = 733 torr
V = Volume of the gas = 157 mL= 0.157 L
T = Temperature of the gas =
R = Gas constant =
n = number of moles of gas = ?
Putting values in above equation, we get:
At STP, one mole of the gas occupies a volume of 22.4 L
So, 0.006255 mole of the gas occupies a volume of 22.4*0.006255 L
<u>Volume at STP = 0.1401 L</u>