Answer:
<h2>
5,936.76 feet/day</h2>
Step-by-step explanation:
Formula to use to get the speed is expressed as speed = Distance/Time
Given parameters
Distance = 94km
Time = 7.5weeks
Since we are to express the answer in feet per day, we will convert the distance to feet and time to days.
For the distance:
Given the conversion
1 km = 3280.84 feet
95km = (95*3280.84)feet
95km = 311,679.8 feet
For the time:
If 1 week = 7 days
7.5weeks = (7.5 * 7)
7.5weeks = 52.5 days
Speed In ft/day = 311,679.8 feet/ 52.5 days
Speed in ft/day = 5,936.76 feet/day
<em>Hence the speed in feet per day is 5,936.76 feet/day</em>
Answer:
The graph is sketched by considering the integral. The graph is the region bounded by the origin, the line x = 6, the line y = x/6 and the x-axis.
Step-by-step explanation:
We sketch the integral ∫π/40∫6/cos(θ)0f(r,θ)rdrdθ. We consider the inner integral which ranges from r = 0 to r = 6/cosθ. r = 0 is located at the origin and r = 6/cosθ is located on the line x = 6 (since x = rcosθ here x= 6)extends radially outward from the origin. The outer integral ranges from θ = 0 to θ = π/4. This is a line from the origin that intersects the line x = 6 ( r = 6/cosθ) at y = 1 when θ = π/2 . The graph is the region bounded by the origin, the line x = 6, the line y = x/6 and the x-axis.
Answer:
Sebastian didn't interpret the numbers correctly (See explanation)
Step-by-step explanation:
If you go up an elevator, you are gaining floors, so the number is positive.
If you go down an elevator, you are losing floors, so the number is positive.
Looking at the statement, he went 7 floors up to his room, then 9 floors down to the parking garage this can be represented as
, since the 7 is positive and the 9 is negative.
Sebastian described the movement as
, which is wrong - 9 should be -9 and -7 should be 7.
Hope this helped!
The total cost of the factory will be the sum of its variable costs and it's fixed costs. The factory has fixed costs of $53,900 and variable costs of $12.50 per unit produced. Let
be the number of toy's produced by this Toby's Tiny Toys, then the total variable costs will be
. From this information we can gather that the cost function for this factory is,

On the other hand, if we let
be the number of toys sold, we can gather that at the selling price of 16.50, the revenue function will be ,

Toby's Tiny Toys will reach their break even point when the total costs are equal to the total revenue. At this break even point ,we have that

The company has to sell 134 750 units to break even.