Answer:
you have no picture
Explanation:
if it shows the arrows going towards eachother it is north and south. if it is not it will be either north and north or south and south
Answer:
I believe the answer for this question is D
Explanation:
I hope this helps and is correct
Given:
Distance = 50 yard = 45.72 meter
Speed = 40 km/hr = 11.11 m/s
To find:
Time required by ball to reach the receiver = ?
Formula used:
speed = 
Solution:
The speed of the ball is given by,
speed = 
Thus,
Time = 
Distance = 50 yard = 45.72 meter
Speed = 40 km/hr = 11.11 m/s
Time = 4.12 second
Hence, ball reaches the receiver in 4.12 second.
Answer:
Please find the answer in the explanation
Explanation:
Given that A 1.0 g plastic bead, with a charge of -6.0 nC, is suspended between the two plates by the force of the electric field between them.
Since it is suspended, it must have been repelled by the bottom negative plate and trying to be attracted to the top plate.
We can therefore conclude that the upper plate, is positively charged
B.) The charge on the positive plate of parallel-plate capacitor is constructed of two horizontal 12.0-cm-diameter circular plates must be less than 6.0 nC
It is required an infinite work. The additional electron will never reach the origin.
In fact, assuming the additional electron is coming from the positive direction, as it approaches x=+1.00 m it will become closer and closer to the electron located at x=+1.00 m. However, the electrostatic force between the two electrons (which is repulsive) will become infinite when the second electron reaches x=+1.00 m, because the distance d between the two electrons is zero:

So, in order for the additional electron to cross this point, it is required an infinite amount of work, which is impossible.