Answer: C)27:1
Step-by-step explanation:
Given, Kent has two similar cylindrical pipes, Pipe A and Pipe B. The radius of Pipe A is 6 cm, and the radius of Pipe B is 2 cm.
Volume of cylinder =
, where r= radius and h = height.
Also, If two figures are similar then ratio of volume is equal to the cube of any dimension .
The ratio of the volume of Pipe A to the volume of Pipe B is given by :-

Thus, the ratio of the volume of Pipe A to the volume of Pipe B = 27:1
So, the correct option is C)27:1.
Answer:
1.79553
Step-by-step explanation:
Step 1: Write expression
log₁₀(√(69.5² - 30.5²))
Step 2: Evaluate square root
log(√(4830.25 - 930.25))
log(√3900)
log(62.45)
Step 3: Find log
log₁₀ (or log)
log(62.45) = 1.79553
-------------------------------------
To use the table method. we find values that are easily evaluated by log₁₀
log₁₀(10) = 1
log₁₀(50) = 1.69897
log₁₀(100) = 2
So we know that log₁₀(62.45) is between 1 and 2 and greater that 1.69897.
Answer:
<h2>14mph</h2>
Step-by-step explanation:
Given the gas mileage for a certain vehicle modeled by the equation m=−0.05x²+3.5x−49 where x is the speed of the vehicle in mph. In order to determine the speed(s) at which the car gets 9 mpg, we will substitute the value of m = 9 into the modeled equation and calculate x as shown;
m = −0.05x²+3.5x−49
when m= 9
9 = −0.05x²+3.5x−49
−0.05x²+3.5x−49 = 9
0.05x²-3.5x+49 = -9
Multiplying through by 100
5x²+350x−4900 = 900
Dividing through by 5;
x²+70x−980 = 180
x²+70x−980 - 180 = 0
x²+70x−1160 = 0
Using the general formula to get x;
a = 1, b = 70, c = -1160
x = -70±√70²-4(1)(-1160)/2
x = -70±√4900+4640)/2
x = -70±(√4900+4640)/2
x = -70±√9540/2
x = -70±97.7/2
x = -70+97.7/2
x = 27.7/2
x = 13.85mph
x ≈ 14 mph
Hence, the speed(s) at which the car gets 9 mpg to the nearest mph is 14mph
6 total beads
1 is yellow
1 is blue
1/6 of getting a yellow
1/6 of getting a blue and
1/6 of getting a yellow again
1/6 * 1/6 * 1/6 = 1/216 probability
Since absolute value is just taking the positive value of whatever you put in the function, it is 7.8 as well. Also, absolute value can be described as the distance from 0 on the number line. 7.8 is 7.8 "units" away from 0, thus meaning it is equal to 7.8.