Answer:
592,000
Step-by-step explanation:
The new dimensions are 500, 280, and 200. Multiply 2(500*280 + 500*200 + 280*200) to get the answer
rule says that 28 % of your total income should be spent on Housing finances and 36 % of your gross total income should be spend for Debts.
Annual Salary = $ 60,750
Maximum mortgage payment=28% of $ 60,750

Maximum ,mortgage payment allowed for someone with an annual salary of $60,750= $ 1,701.00→→→Option (C)
Answer: Take the bus to save money
Step-by-step explanation:
you plug x for 15, the inequality would be ($0.50 * 15) + $3 < $10. We need a less than sign (<) because Carl says the price has to be under and not equal to.
$7.5 + $3 < $10. After you do simple math and add, you will know that Carl is short of money by 50 cents.
Hope this helps :)