Answer:
a). 18
b). 26%
c). 39
Step-by-step explanation:
Given question is incomplete; here is the complete question attached.
a). In this part we have to calculate the number of the people surveyed who make less than 5 calls.
From the given table,
Number of people surveyed who make less than 5 calls Or 1 - 4 calls = 18
b). Total number of people surveyed = 18 + 11 + 5 + 3 + 2 = 39
Number of people surveyed, make at least 9 calls = 5 + 3 + 2 = 10
Percentage of these people = 
= 
= 25.64%
≈ 26%
c). Total number of people surveyed = 18 + 11 + 5 + 3 + 2 = 39
Her method will produce a valid sample.
Her method will produce a random sample.
Her method will produce a representative sample.
Answer:
The area of the shaded region is 42.50 cm².
Step-by-step explanation:
Consider the figure below.
The radius of the circle is, <em>r</em> = 5 cm.
The sides of the rectangle are:
<em>l</em> = 11 cm
<em>b</em> = 11 cm.
Compute the area of the shaded region as follows:
Area of the shaded region = Area of rectangle - Area of circle
![=[l\times b]-[\pi r^{2}]\\\\=[11\times 11]-[3.14\times 5\times 5]\\\\=121-78.50\\\\=42.50](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%5Bl%5Ctimes%20b%5D-%5B%5Cpi%20r%5E%7B2%7D%5D%5C%5C%5C%5C%3D%5B11%5Ctimes%2011%5D-%5B3.14%5Ctimes%205%5Ctimes%205%5D%5C%5C%5C%5C%3D121-78.50%5C%5C%5C%5C%3D42.50)
Thus, the area of the shaded region is 42.50 cm².
Answer: 387
Step-by-step explanation:
Given : Standard deviation: 
Margin of error : 0.15
Critical value for 80% confidence interval = 1.2816
Required minimum sample size : 

Hence, the minimum sample size required to estimate the mean usage of water = 387
Answer:
The <em>p</em>-value of the test is 0.0512.
Step-by-step explanation:
The <em>p</em>-value of a test is well-defined as per the probability, [under the null hypothesis (H₀)], of attaining a result equivalent to or more extreme than what was the truly observed value of the test statistic.
In this case the output of the t-test_ind method from scipy module is provided as follows:
Output = (-1.99, 0.0512)
The first value within the parentheses is the test statistic value.
So the test statistic value is, -1.99.
And the second value within the parentheses is the <em>p</em>-value of the test.
So the <em>p</em>-value of the test is 0.0512.