The total amount of cable used is 47.4m
<u>Explanation:</u>
Given:
Amounts of cable used that has to be rounded off to 1 decimal place:
12.995 m ≈ 13.0 m
7.505 m ≈ 7.5m
10.08 m ≈ 10.1 m
6.95 m ≈ 7.0 m
9.75 m ≈ 9.8 m
Total amount of cable used = 13m + 7.5m + 10.1m + 7m + 9.8m
= 47.4m
Therefore, total amount of cable used is 47.4m
For this case we have the following equation:

Where,
w: The weight of a spring in pounds
E: the energy stored by the spring in joules.
Substituting values we have:

Making the corresponding calculation:
Answer:
the approximate weight of the spring in pounds is:
The answer is B.
The formula for arc length is s = r(theta) Theta must be in radians, so convert 40 degrees to radians, which is 2pi/9. Multiply 2pi/9 by the radius, 9, and then you'll get the answer. Hopes this helps!
<span>Given:
Matrix = 60 elements</span>
<span>To solve this, we need to
take into account that each row must contain the same number of elements. So, we
need to find which of the options do not divide evenly into 60 (the options are
30, 60, 10, and 18).
So we check each of the choices to see if 1 of them divides evenly with 60.
60 / 60 = 1 (divides evenly)</span>
60 / 30 = 2 (divides
evenly)
<span>60 / 10 = 6 (divides
evenly)
</span>60 / 18 = 3.3.3333333333333333333333333333333 (does not divide evenly)
Therefore, 18 cannot equal the number of rows of the matrix.