<span>Carbon Monoxide.
First, determine the relative number of moles of each element by looking up the atomic weights of carbon and oxygen
Atomic weight carbon = 12.0107
Atomic weight oxygen = 15.999
Moles of Carbon = 24.50 g / 12.0107 g/mol = 2.039847802 mol
Moles of Oxygen = 32.59 g / 15.999 g/mol = 2.037002313 mol
Given that the number of moles of both carbon and oxygen are nearly identical, it wouldn't be unreasonable to think that the empirical formula for the compound is CO which also happens to be the formula for Carbon Monoxide.</span>
The answer is
<span>The density (D) is quotient of mass (m) and
volume (V):
</span>

The unit is g/cm³
It is given:
m = 1.62 kg = 1620 g
V = 205 mL = 205 cm³
D = ?
Thus:

The density of the goblet is 7.90 g/cm³.
Answer:
21.86582KJ
Explanation:
The graphical form of the Arrhenius equation is shown on the image attached. Remember that in the Arrhenius equation, we plot the rate constant against the inverse of temperature. The slope of this graph is the activation energy and its y intercept is the frequency factor.
Applying the equation if a straight line, y=mx +c, and comparing the given equation with the graphical form of the Arrhenius equation shown in the image attached, we obtain the activation energy of the reaction as shown.
Answer:
The correct answer is "1.0100".
Explanation:
Let the volume of mixture be 100 ml.
then,
The volume of DMSO will be 10 mL as well as that of water will be 90 mL.
DMSO will be:
= 
= 
The total mass of mixture will be:
= 
= 
Density of mixture will be:
= 
= 
= 
hence,
Specific gravity of mixture will be:
= 
= 
= 