Answer:


Explanation:
<u>Calculation of the mass of chromium as:-
</u>
Moles = 1.002 moles
Molar mass of chromium = 51.9961 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

<u>Calculation of the mass of neon as:-
</u>
Moles =
moles
Molar mass of neon = 20.1797 g/mol
Thus,

The given dehydration equation is,

Cadmiumnitrate tetrahydrate when heated dehydrates releasing the combined water as water vapor. The reaction produces 4 moles of gaseous product water vapor. So, the degree of disorder or randomness increases. Hence, the sign of change in entropy is positive.
This reaction is spontaneous at room temperature even if it is endothermic as the sign of change in entropy is positive.
Answer:
- 7.48
Explanation:
Given:
Concentration of the sugar solution, C = 0.3 M
Temperature, T = 27° C = 273 + 27 = 300 K
Now,
The solute potential is given as:
solute potential = - iCRT
where,
i is the number of particles the particular molecule will make in water
i = 1 for sugar
R is the universal gas constant = 0.0831 liter bar/mole-K
on substituting the respective values, we get
solute potential = - 1 × 0.3 × 0.0831 × 300
or
The solute potential = - 7.479 ≈ - 7.48
Depression is freezing point is a colligative property. It is mathematically expressed as ΔTf = Kf X m
where Kf = <span>freezing point depression constant = 1.86°c kg /mol (for water)
m = molality of solution = 1.40 m
</span>∴ ΔTf = Kf X m = 1.86 X 1.40 = 2.604 oC
Now, for water freezing point = 0 oC
∴Freezing point of solution = -2.604 oC
Answer:
Choose any of these and it should be correct:
-atmospheric science
-environmental science
-climate science
-biology
-astronomy
-human physiology and medicine
Explanation:
I just had this question on edgenuity, this is what came up as correct. I hope this helps