Answer:
720 J
Explanation:
The gravitational potential energy that Essam loses for every metre is given by:

where
m=72 kg is Essam's mass
is the gravitational field strength
is the difference in height
By substituting the numbers into the formula, we find

Answer:
2 × 10⁶
Explanation:
Data provided in the question:
Cavity length, L = 
Oscillation frequency,
= 9.0 × 10¹⁴ Hz
Now,
we know,

here,
c is the speed of light = 3 × 10⁸ m/s
= Wavelength of mode m inside the laser cavity
m is the cavity mode number
Thus,

or
=
× 10⁻⁶
Also,

Therefore,
m ×
× 10⁻⁶ = 2 × 
or
m = 2 × 10⁶
Answer:
A
Explanation:
From a Solenoid we know that a magnetic fiel is always inversely proportional to lenght L or BL = constant

As I is constant



Answer:
x2 = 64 revolutions.
it rotate through 64 revolutions in the next 5.00 s
Explanation:
Given;
wheel rotates from rest with constant angular acceleration.
Initial angular speed v = 0
Time t = 2.50
Distance x = 8 rev
Applying equation of motion;
x = vt +0.5at^2 ........1
Since v = 0
x = 0.5at^2
making a the subject of formula;
a = x/0.5t^2 = 2x/t^2
a = angular acceleration
t = time taken
x = angular distance
Substituting the values;
a = 2(8)/2.5^2
a = 2.56 rev/s^2
velocity at t = 2.50
v1 = a×t = 2.56×2.50 = 6.4 rev/s
Through the next 5 second;
t2 = 5 seconds
a2 = 2.56 rev/s^2
v2 = 6.4 rev/s
From equation 1;
x = vt +0.5at^2
Substituting the values;
x2 = 6.4(5) + 0.5×2.56×5^2
x2 = 64 revolutions.
it rotate through 64 revolutions in the next 5.00 s
In would say that you may have water in your brakes which may have gotten in the brake lines or in the brake discs so that could cause the brakes to malfunction due to driving through the pools of water so the brakes should be examined as soon as possible.