Gross pay = $2,759.00
Total deductions = 7.65%+12%+7% = 26.65% = 0.2665
By thumb rule, rent and other fixed expenses ≤ 28% of Monthly gross salary
Therefore,
Allowed housing and fixed expenses = 0.28*2,759 = $772.52
Then, a. is the correct answer.
Original price was $234.95
49% marked down = $234.95 *49 / 100 = $115.13
So now the sale price = original price - price of 49% marked down
sale price = $234.95 - $115.13 = $119.82
Answer: sale price of a DVD player having a red tag marked down by 49% should be $119.82
Answer: OPTION A
Step-by-step explanation:
It is important to remember the "Angle Addition Postulate" in order to solve this exercise.
You have this larger angle:

According to the "Angle Addition Postulate", if the point "C" is in the interior of
, then the measure of this angle can be obtained by adding the angle
and the angle
.
You can observe in the figure that:
Then you get that:

Therefore, the correct answer is Option A.
Answer:
Step-by-step explanation:
x= money earned per hour working as a cashier.
y=money earned per hour working delivering newspapers.
We propose the following system of equations:
5x + 4y =77
6x + 3y=78
We solve the system by reduction method:
-6*(5x+4y=77) ⇒ -30x-24y=-462
5*(6x+3y=78)⇒ 30x+15y=390
---------------------------
-9y=-72 ⇒ y=-72 /-9=8
Now, we get the value of "x" replacing the value of "y" by "8" in any part of the equation above.
5x + 4(8)=77
5x+32=77
5x=77-32
5x=45
x=45/5=9
therefore;
money earned per hour working as a cashier= $9/ hour
money earned per hour working delivering newspapers=$8/hour
The most she can buy would be 24.
1128 - 72 = 1056
43 * 24 = 1034
43* 25 = 1075
hope this helped