WX = WY
4x+3 = 7x-66
3x = 69
x = 23
WX = 95 = WY
XY = 5*23-7 = 108
Answer:
510
Step-by-step explanation:
0.03 × (what number) = 15.3
(what number) = 15.3/0.03 = 510 . . . . . . divide the equation by 0.03
Answer:
a. $302
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this question, we have that:

Point in the distribution below which 2.5% of the PCE's fell.
This is the 2.5th percentile, which is X when Z has a pvalue of 0.025. So it is X when Z = -1.96.





Answer:
60º
Step-by-step explanation:
Label the radii OB and OC where AB and AC are tangents. OB and OC are 4.5 cm as they are both radii. Then we can see that OBA and OCA are both right triangles with OBA=OCA=90º. OAB=OAC=30º because the side lengths fit the criteria for a 30-60-90 triangle. OAB+OAC=60º
Answer:
A frequency distribution lists the<u> number</u> of occurrences of each category of data, while a relative frequency distribution lists the <u>proportion</u> of occurrences of each category of data.
Explanation:
A "frequency distribution" is one of the ways in organizing a data, either by <em>listing the information, putting them in a table or showing them in a graph.</em> The items in the list (distinct values) are then counted when it comes to the number of times they've occurred.
Thus, this explains the first answer, "number."
On the other hand, a "relative frequency distribution" refers to the proportion of the overall number of observations in a particular category. <u>You can get this by dividing each frequency with the total number of data in a sample.</u>
Thus, this explains the second answer, "proportion."