Answer:
D
Step-by-step explanation:
Under a clockwise rotation about the origin of 90°
a point (x, y ) → (y, - x ), thus
C(1, 2 ) → C'(2, - 1 ) → D
311km/h = 86.389 m/s
<span>Initial KE </span>
<span>= 0.5 * 210 * 86.389^2 J </span>
<span>work done by force of ground </span>
<span>= F * 0.81 J </span>
<span>0.5 * 210 * 86.389^2 = 0.81 F </span>
<span>F = 967433.58 N </span>
<span>capsule's weight W= 210 * 9.81 = 2060.1 N </span>
<span>F = 469.6 times capsule weight ---answer</span>
15% of 30....turn ur percent to a decimal...." of " means multiply
0.15(30) = 4.5
30% of 45.....set it up the same way as before
0.30(45) = 13.5
60% of 7
0.60(7) = 4.2
23% of 20
0.23(20) = 4.6