Answer:
(a) Angle of incidence for violet is more than the angle of incidence for red
(b) 2.4°
Explanation:
refractive index for violet , v = 1.66
refractive index for red, nR = 1.61
wavelength for violet, λv = 400 nm
wavelength for red, λR = 700 nm
Angle of refraction, r = 30°
(a) Let iv be the angle of incidence for violet.
Use Snell,s law
nv = Sin iv / Sin r
1.66 = Sin iv / Sin 30
Sin iv = 0.83
iv = 56°
Use Snell's law for red
nR = Sin iR / Sin r
where, iR be the angle of incidence for red
1.61 = Sin iR / Sin 30
Sin iR = 0.805
iR = 53.6°
So, the angle of incidence for violet is more than red.
(b) iv - iR = 56° - 53.6° = 2.4°
The statement that can be used to answer this question is:
"If the cylinder is brought higher then, its temperature when brought down becomes higher because a greater amount of potential energy is converted to thermal energy."
The potential energy is converted to thermal energy when the object is released the velocity becomes higher because of the acceleration due to gravity.
Not 100% but i think it'll cause the earth to rotate slightly slower, its definitely not the last one though
Answer:
25.82 m/s
Explanation:
We are given;
Force exerted by baseball player; F = 100 N
Distance covered by ball; d = 0.5 m
Mass of ball; m = 0.15 kg
Now, to get the velocity at which the ball leaves his hand, we will equate the work done to the kinetic energy.
We should note that work done is a measure of the energy exerted by the baseball player.
Thus;
F × d = ½mv²
100 × 0.5 = ½ × 0.15 × v²
v² = (2 × 100 × 0.5)/0.15
v² = 666.67
v = √666.67
v = 25.82 m/s