Answer:
Height = 53.361 m
Explanation:
There are two balloons being thrown down, one with initial speed (u1) = 0 and the other with initial speed (u2) = 43.12
From the given information we make the following summary
= 0m/s
= t
= 43.12m/s
= (t-2.2)s
The distance by the first balloon is

where
a = 9.8m/s2
Inputting the values

The distance traveled by the second balloon

Inputting the values

simplifying

Substituting D of the first balloon into the D of the second balloon and solving

Now we know the value of t. We input this into the equation of the first balloon the to get height of the apartment

The equation for Hall voltage Vh is:
Vh=v*B*w, where v is the velocity of the strip, B is the magnitude of the magnetic field, and w is the width of the strip.
v=25 cm/s = 0.25 m/s
B=5.6 T
w= 1.2 mm = 0.0012 m
We input the numbers into the equation and get:
Vh= 0.25*5.6*0.0012 = 0.00168 V
The maximum Hall voltage is Vh= 0.00168 V.
Answer:
n = 2.06 moles
Explanation:
The absolute pressure at depth of 27 inches can be calculated by:
Pressure = Pressure read + Zero Gauge pressure
Zero Gauge pressure = 14.7 psi
Pressure read = 480 psi
Total pressure = 480 psi + 14.7 psi = 494.7 psi
P (psi) = 1/14.696 P(atm)
So, Pressure = 33.66 atm
Temperature = 25°C
The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:
T(K) = T( °C) + 273.15
So,
T = (25 + 273.15) K = 298.15 K
T = 298.15 K
Volume = 1.50 L
Using ideal gas equation as:
PV=nRT
where,
P is the pressure
V is the volume
n is the number of moles
T is the temperature
R is Gas constant having value = 0.0821 L.atm/K.mol
Applying the equation as:
33.66 atm × 1.50 L = n × 0.0821 L.atm/K.mol × 298.15 K
⇒n = 2.06 moles
Answer: SG = 2.67
Specific gravity of the sand is 2.67
Explanation:
Specific gravity = density of material/density of water
Given;
Mass of sand m = 100g
Volume of sand = volume of water displaced
Vs = 537.5cm^3 - 500 cm^3
Vs = 37.5cm^3
Density of sand = m/Vs = 100g/37.5 cm^3
Ds = 2.67g/cm^3
Density of water Dw = 1.00 g/cm^3
Therefore, the specific gravity of sand is
SG = Ds/Dw
SG = (2.67g/cm^3)/(1.00g/cm^3)
SG = 2.67
Specific gravity of the sand is 2.67
<span>A student hears a police siren.
The arithmetic of the Doppler Effect shows that if the distance between
the source and observer is changing, then the observer hears a different
frequency compared to the frequency actually radiating from the source.
Thus the first four choices would cause the student to hear a different
frequency:
-- if the student walked toward the police car
-- if the student walked away from the police car
-- if the police car moved toward the student
-- if the police car moved away from the student
The last two choices wouldn't affect the frequency heard by the student,
since the perceived frequency of a sound doesn't depend on its intensity.
-- if the intensity of the siren increased
-- if the intensity of the siren decreased.</span>