answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
o-na [289]
2 years ago
7

Evaluate the expression for x = 2 and y = 4. Enter your answer in the box. 16x0 + 2x2 • y –1

Mathematics
1 answer:
swat322 years ago
6 0

Given that,

The given expression is : 16x^0+2x^2{\cdot}y^{-1}

To find,

The value of the above expression when x = 2 and y = 4

Solution,

We have,

16x^0+2x^2{\cdot}y^{-1}

Put x = 2 and y = 4 in the above expression.

16x^0+2x^2{\cdot}y^{-1}\\\\=16\times (2)^0+2(2)^2\times (4)^{-1}\\\\=16\times 1+2(2)^2\times\dfrac{1}{4}\\\\=16+2\\\\=18

So, the value of the above expression is 18.

You might be interested in
2. A parent pledged $0.50 per lap in a walk-thon at school.
Readme [11.4K]
But how many laps did she walk
3 0
2 years ago
Researchers want to determine if caffeine affects reaction time. They divide a sample of 150 people into 3 groups. Group 1 gets
11111nata11111 [884]

Answer:

One-way ANOVA

Step-by-step explanation:

One-way ANOVA(analysis of variance) a testing method in statistics that is used to compare the means of two or more independent samples, to check if the differences are statistically significant.

In this case, we have three groups which their various reaction time to caffeine is to be tested using the same testing method (amount of caffeine). Hence the appropriate test to use here is the one-way ANOVA

7 0
2 years ago
Prachi was 5 kilometers east of her home when she began driving farther east at 70 kilometers per hour. Let f(n) be Prachi's dis
Yanka [14]

Answer:

Prachi was 5 kilometers east of her home when she began driving farther east at 70 kilometers per hour.  

Let f(n) be Prachi's distance from her home at the beginning of the nth hour of her drive.  

f is an arithmetic sequence.  

Write an explicit formula for the sequence.  

f(n) = 70n + 5

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Tickets for the baseball games were $2.50 for general admission and 50 cents for kids. If there were six times as many general a
Makovka662 [10]
There was 3000 general admission tickets sold and 500 kid ticket sold.

How did I get this?

First, we need to see what information we have.
$2.50 = General admission tickets = (G)
 $0.50 = kids tickets =  (K)
There were 6x as many general admission tickets sold as kids. G = 6K

We need two equations:
G = 6K  
$2.50G + $.50K = $7750
Since, G = 6K we can substitute that into the 2nd equation.

2.50(6K) + .50K = 7750
Distribute 2.50 into the parenthesis

15K + .50K = 7750
combine like terms

15.50K = 7750
Divide both sides by 15.50, the left side will cancel out.

K = 7750/15.50
K = 500 tickets
So, 500 kid tickets were sold.

Plug K into our first equation (G = 6k)

G = 6*500
G = 3000 tickets

So, 3000 general admission tickets were sold,

Let's check this:

$2.50(3000 tickets) = $7500 (cost of general admission tickets)
$.50(500 tickets) = $250 (cost of general admission tickets)
$7500 + $250 = $7750 (total cost of tickets)




4 0
2 years ago
Hailey paid \$13$13dollar sign, 13 for 1\dfrac3{7} \text{ kg}1 7 3 ​ kg1, start fraction, 3, divided by, 7, end fraction, start
LenKa [72]

Answer:

The cost of per kilogram of salami is = $9.1

Step-by-step explanation:

Given:

Hailey paid $13 for 1\frac{3}{7} kg of sliced salami.

To find cost per kilogram of salami.

Solution:

We will apply unitary method to find per kilogram cost of salami.

If 1\frac{3}{7} kg of salami costs = $13

Then 1 kg of salami will cost in dollars will be = 13\div 1\frac{3}{7}

In order to divide by mixed numbers, we will convert mixed numbers to fractions.

⇒ 13\div \frac{(7\times1)+3}{7}

⇒ 13\div \frac{10}{7}

In order to divide by fractions we will take reciprocal of divisor and then multiply.

⇒ 13\times \frac{7}{10}

⇒ \frac{13\times7}{10}

⇒ \frac{91}{10}

⇒ 9.1

Thus, cost of per kilogram of salami is = $9.1

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A pizza restaurant sells containers of juice that it marks up 75 percent above its wholesale cost. If the restaurant marks up ea
    8·2 answers
  • Jack invested some money in a bank at a fixed rate of interest compounded annually. The equation below shows the value of his in
    6·2 answers
  • A ________ is a numerical quantity computed from the data of a sample and is used in reaching a decision on whether or not to re
    5·1 answer
  • Solve for x. −12 = − 3/4 x A) 6 B) 8 C) 12 D) 16
    11·2 answers
  • · Josh Duchene worked at three jobs in three weeks. In the first week, he earned $360. In the next week, he
    5·2 answers
  • Dos agricultores, padre e hijo, tardan 2 horas entre los dos arar un campo. Si solo el padre tarda 6 horas. ¿Cuanto tardara el h
    5·1 answer
  • The inequality that will determine the number of months, x, that are required for the second phone to be less expensive is . The
    10·2 answers
  • Jesse has reached 16% of his weekly reading time goal so far this week. If he has read for a total of
    13·2 answers
  • Which ordered pair shows an equivalent ratio of hours to miles?
    14·2 answers
  • Jake came in second place in the long jump at his track meet. The winner jumped a distance of 29.18 feet and the person in third
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!