Answer:
So she is very anxious because she has to wait 345600 seconds
Explanation:
60 second = 1 minute
60 minute = 1 hour
1 hour has 3600 seconds (60*60)
24 hour = 1 day
3600 second * 24 hours =
1 day has 86400 seconds so in four days
86400 * 4 = 345600
CaCO3(s) ⟶ CaO(s)+CO2(s)
<span>
moles CaCO3: 1.31 g/100 g/mole CaCO3= 0.0131 </span>
<span>
From stoichiometry, 1 mole of CO2 is formed per 1 mole CaCO3,
therefore 0.0131 moles CO2 should also be formed.
0.0131 moles CO2 x 44 g/mole CO2 = 0.576 g CO2 </span>
Therefore:<span>
<span>% Yield: 0.53/.576 x100= 92 percent yield</span></span>
Answer:
110ml
Explanation:
<em>Using the dilution equation, C1V1 = C2V2</em>
<em>Where C1 is the initial concentration of solution</em>
<em>C2 is final concentration of solution</em>
<em>V1 is intital volume of solution</em>
<em>V2 is final volume of solution.</em>
From the question , C1=6M, C2=0.5M, V1=10ml, V2=?



volume of water added = final volume -initial volume
= 120-10
=110ml
Answer:
The average atomic mass of bromine is 79.9 amu.
Explanation:
Given data:
Percentage of Br⁷⁹ = 55%
Percentage of Br⁸¹ = 45%
Average atomic mass of bromine = ?
Formula:
Average atomic mass = [mass of isotope× its abundance] + [mass of isotope× its abundance] +...[ ] / 100
Now we will put the values in formula.
Average atomic mass = [55 × 79] + [81 ×45] / 100
Average atomic mass = 4345 + 3645 / 100
Average atomic mass = 7990 / 100
Average atomic mass = 79.9 amu
The average atomic mass of bromine is 79.9 amu.
Answer:
he amount of heat gained by the water is 1.59 kJ
Explanation:
Relation between heat energy, specific heat and temperature change is as follows
Q = mCΔT
where, Q or q = heat energy
m = mass
C = specific heat =4.186J/g°C
ΔT = (28°C - 25°C) = 3°C
Now, putting the given values into the above formula as follows.
Q = mCΔT
= 127 × 4.186 × 3
= 1594.86 J or 1.59 kJ
Therefore, we can conclude that the amount of heat gained by the water is 1.59 kJ