Answer:
The partial pressure of argon in the jar is 0.944 kilopascal.
Explanation:
Step 1: Data given
Volume of the jar of air = 25.0 L
Number of moles argon = 0.0104 moles
Temperature = 273 K
Step 2: Calculate the pressure of argon with the ideal gas law
p*V = nRT
p = (nRT)/V
⇒ with n = the number of moles of argon = 0.0104 moles
⇒ with R = the gas constant = 0.0821 L*atm/mol*K
⇒ with T = the temperature = 273 K
⇒ with V = the volume of the jar = 25.0 L
p = (0.0104 * 0.0821 * 273)/25.0
p = 0.00932 atm
1 atm =101.3 kPa
0.00932 atm = 101.3 * 0.00932 = 0.944 kPa
The partial pressure of argon in the jar is 0.944 kilopascal.
The organic compound retinal binds with opsin and forms rhodopsin. Retinal is part of the molecule that is responsible for its color. This part is called chromophore. On the other hand, opsins are the proteins in photoreceptor cells. Retinal bounds with these opsins and forms rhodopsin: the basis of the human vision. Rhodopsin is also a protein.It is the pigment in the retinas of humans and animals.
Answer:

Explanation:
The number of molecules of KCN can be found by using the formula
<h3>N = n × L</h3>
where n is the number of moles
N is the number of entities
L is the Avogadro's constant which is
6.02 × 10²³ entities
From the question we have
N = 0.00048 × 6.02 × 10²³
We have the final answer as

Hope this helps you
Answer:
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mole
Explanation:
From the balanced
4 FeS2 + 11 O2 → 2 Fe2O3 + 8 SO2
it is clear that 4 mol FeS₂ react with O₂ to give Fe₂O₃ and 8 mol of SO₂
First, we have to convert mass of SO₂ into No. of moles as following:
SO₂ has molar mass = 64 g/mol
No. of moles of SO₂ = (mass / molar mass) = (32 g / 64 g/mol) = 0.5 mol
we know that
4 mol FeS₂ gives→ 8 mol of SO₂
1 mol FeS₂ gives→ 2 mol of SO₂
??? mol FeS₂ gives→ 0.5 mol of SO₂
No. of moles of FeS₂ = (0.5 mol * 1 mol ) / 2 mol = 0.25 mol
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mol
Answer:
328.1 K.
Explanation:
- To calculate the no. of moles of a gas, we can use the general law of ideal gas: <em>PV = nRT</em>.
where, P is the pressure of the gas in atm.
V is the volume of the gas in L.
n is the no. of moles of the gas in mol.
R is the general gas constant,
T is the temperature of the gas in.
- If n is constant, and have two different values of (P, V and T):
<em>P₁V₁T₂ = P₂V₂T₁</em>
<em></em>
P₁ = 1.0 atm (standard P), V₁ = 72.1 L, T₁ = 25°C + 273 = 298 K (standard T).
P₂ = 93.6 kPa = 0.924 atm, V₂ = 85.9 L, T₂ = ??? K.
<em>T₂ = P₂V₂T₁/P₁V₁ = </em>(0.924 atm)(85.9 L)(298 K)/(1.0 atm)(72.1 L) <em>= 328.1 K.</em>
<em></em>