answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
devlian [24]
1 year ago
8

A triangular pyramid is cut by a plane. In which case is the cross section a quadrilateral?

Mathematics
1 answer:
Pie1 year ago
8 0

Answer:

(D) is the right answer

Step-by-step explanation:

The cross section will be a quadrilateral when the intersecting plane forms a closed four sided polygon along with the pyramid.

A triangular pyramid has four faces.  So, to form four straight lines and therefore a quadrilateral, the intersecting plane must intersect all four faces.

A. In this case the plane will only intersect one side of the pyramid so four sided polygon can't be formed.

B. It will only intersect the two sides of the pyramid but the cross section will not be a quadrilateral.

C. In this case the plane will intersect three sides of the pyramid so the cross section will be a triangle not a quadrilateral.

D. In this case the plane intersects all the four faces forming a closed polygon of 4 straight lines so the cross section will be a quadrilateral.

So, the Correct Option is (D) : When the plane intersects the base and all three lateral faces of the pyramid, the cross section of the triangular pyramid will be a quadrilateral.


You might be interested in
Hey! i’ll give brainliest please help
miss Akunina [59]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

8 0
1 year ago
Brad wants to buy flowers for his friend with $15. The daisies are $1 each and the roses are $3 each. He buys 3 more daisies tha
melisa1 [442]
D + 3r = 15
d = r + 3

r + 3 + 3r = 15
4r + 3 = 15
4r = 15 - 3
4r = 12
r = 12/4
r = 3 ....he bought 3 roses, at $ 3 per rose = $ 9 <==

d = r + 3
d = 3 + 3
d = 6....he bought 6 daisies, at $ 1 per daisy = $ 6
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Alexander's dividing oranges into eighths he has 5 oranges.how many eights will be have
Veseljchak [2.6K]
Ther will be 40 eights. Hope this helps!
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Given f(x) and g(x) = f(k⋅x), use the graph to determine the value of k.
yan [13]

Answer:

The value of k is 3.

Step-by-step explanation:

The function f(x) passes through the points (0,4) and (-6,-2)

So the equation of the function is \frac{y-4}{4-(-2)} = \frac{x-0}{0-(-6)}

⇒ y = x + 4 ....... (1)

Again the function g(x) passes through the points (0,4) and (-2,-2).

Therefore, the equation of g(x) will be  \frac{y-4}{4-(-2)} =\frac{x-0}{0-(-2)}

⇒ y = 3x + 4

Therefore, g(x) = 3x + 4 = f(3x) {from equation (1).

So, the value of k is 3. (Answer)

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
The cost of playing pool increases with the amount of time using the table. Identify the independent and dependent quantity in t
Marina CMI [18]
The cost is dependent on the time played because the cost and go up without the time going up
3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If JK LM , which statement is true ?
    8·1 answer
  • A demand curve shows how changes in A) consumer demand affects income. B) prices affect the consumer demand. C) prices affect co
    15·2 answers
  • Find the points on the lemniscate where the tangent is horizontal. 8(x2 + y2)2 = 81(x2 − y2)
    8·2 answers
  • The bookstore marked some notepads down from ???$ 3.00 but still kept the price over ???$ 2.00. It sold all of them. The total a
    5·1 answer
  • Which statements help explain this result? Check all that apply.
    14·2 answers
  • There are 30 businesses with 4 executives each for the new office building. Each business needs one office for each of its
    15·1 answer
  • 12. A cyclist travels 40 km at a speed of x km/h. Find the time
    13·2 answers
  • MJ Supply distributes bags of dog food to pet stores. Its markup rate is 28%. Which equation represents the new price of a bag,
    11·2 answers
  • Coach De Leon purchases sports equipment. Basketballs cost $20.00 each, and soccer balls cost $18.00 each. He had a budget of $1
    14·1 answer
  • Part A
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!