The correct answer is 3/4
First you need to know the formula of the Resistance(R) of a conductor, which is:

-- (A)
Where,
R = Resistance of the wire = ?
K = Specific resistance of the wire(In this case Aluminum at 68°F) = 17.02 ohm-circular-mil-foot
L = Length of the wire(in feet)
CM = Circular mil Area(In inches)
Now in order to use the above formula(A), we have to first convert TWO quantities:
1) The length of the wire(from miles to feet)
2) Mils to Circular mil Area
1.
The length of the wire given = 2 miles
The length of the wire(In feet) = 10560 ft
2.
Since the mils given = 100 mils.
Therefore,
Circular mils(Circular mil Area) = mils x mils = 100 x 100 = 10000
Now plug-in the values in equation(A):
A=> R =

R = 17.97 ohms
Ans: Resistance of the aluminum wire = 17.97 ohms.-i
Answer: They are both correct because Marcus has the exponents on the x variable in descending order from the highest degree to the lowest degree. Ariel has the exponents on the y variable in descending order from the highest degree to the lowest degree.
Step-by-step explanation:
So you have to do 7x7x7 which your answer is 28cm^3
Mma can see that 2.09 is closer to 2 than 2.36.