Answer:
a) V_2 = 82.1 m/s
b) m = 0.298 Kg/s
Explanation:
from A-11 to A-13 we have the following data
P_1 = 600 kpa
V_1 = 0.033925 m^3/kg
h_1 = 262.52 kJ/kg
P_2 = 700 kpa
V_2 = 0.0313 m^3/kg
T_2 = 40°C = 313K
h_2 = 278.66 kJ/kg
Now, from the conversation of mass,
A_2*V_2/u_2 = A_1*V_1/u_1
V_2 = A_1/A_2*u_2/u_1*V_1
V_2 = A_1/1.8*A_1 * 0.0313 /0.033925*160
V_2 = 82.1 m/s
now from the energy balance equation
E_in = E_out
Q_in + m(h_1 + V_1^2/2) = m(h_2 + V_2^2/2)
m = 0.298 Kg/s
The total amount of daily heat transfer is 1382.38 M w.
The temperature on the outside surface of the gypsum plaster insulation is 17.96 ° C.
<u>Explanation:</u>
Given data,
= 10° C
= 250 w/
k
Pipe length = 20 m
Inner diameter
= 6 cm,
= 3 cm
Outer diameter
= 8 cm,
= 4 cm
The thickness of insulation is 4 cm.
=
+ 4
= 4+4
= 8 cm
is the heat transfer coefficient of convection inside,
is the heat transfer coefficient of convection outside.
The heat transfer rate between ambient and steam is
watt
=
watt
=
watt
q = 15999.86 watt
The total amount of daily heat transfer = 15999.86 × 86400
= 1382.387904 watt
= 1382.38 M w
The total amount of daily heat transfer is 1382.38 M w.
b) The temperature on the outside surface of the gypsum plaster insulation.
q = 
15999.86 
- 10 = 7.96
= 17.96 ° C.
Answer:
11 hours approximately
Explanation:
We are to calculate mean cell residence time mcrt
= Mass of solid in reactor/mass of solid wasted in a day
Q = Qe + We
Q = 2.5
Qw = 0.5
Qe = 2.5 - 0.5
= 2 MGD
10⁶/svi
= 10⁶/125
= 8000
X = 3500
Xe = 20mg/
1MGD = 0.1337million
Mcrt = 75000x3500/[0.5*8000*10⁶+2*20*10⁶] x 0.1337
= 262500000/[4000000000+40000000} x 0.1337
= 262500000/574800000
= 0.45668 days
= 0.45668 x 24 hours
= 10.9603 hours
Approximately 11 hours
Answer:
17.658 kPa
Explanation:
The hydrostatic pressure of a fluid is the weight of a column of that fluid divided by the base of that column.

Also, the weight of a column is its volume multiplied by it's density and the acceleration of gravity:

Meanwhile, the volume of a column is the area of the base multiplied by the height:

Replacing:

The base cancels out, so:

The pressure depends only on the height of the fluid column, the density of the fluid and the gravity.
If you have two point at different heights (or depths in the case of objects submerged in water) each point will have its own column of fluid exerting pressure on it. Since the density of the fluid and the acceleration of gravity are the same for both points (in the case of hydrostatics density is about constant for all points, it is not the case in the atmosphere), we can write:

We do not know at what depth the man of this problem is, but it doesn't matter, because we know the difference in height of the two points of interes (h1 - h2) = 1.8 m. So:

Answer:
the motor input power is 19.42 KW
the Reactive power is 17.65 KVAR
Current is 31.56 A
Explanation:
Given that;
V = 480V
h.p = 25 hp
p.f = 0.74 lagging
n_motor = 96%
so output = 25hp
and we know that;
1hp = 746 watt
watt = hp × 1hp
so output in watt = 25 × 746 = 18650 Watt = 18.65 KW
n_motor = (output / input) × 100
96 = 1865 / Input
96Input = 1865
Input = 1865 / 96
Input = 19.42 KW
Therefore the motor input power is 19.42 KW
P = √( 3 × V × I × cos∅)
19.42 = √( 3 ×480 × I × 0.74)
I = 31.56 A
Therefore Current is 31.56 A
Q = √( 3 × V × I × sin∅)
we know that
cos∅ = 0.74
so ∅ = cos⁻¹(0.74) = 42.26
so we substitute
Q = √( 3 × 480 × 31.56 × sin(42.26))
= 17.65 KVAR
Therefore the Reactive power is 17.65 KVAR