The radius of the specimen is 60 mm
<u>Explanation:</u>
Given-
Length, L = 60 mm
Elongated length, l = 10.8 mm
Load, F = 50,000 N
radius, r = ?
We are supposed to calculate the radius of a cylindrical brass specimen in order to produce an elongation of 10.8 mm when a load of 50,000 N is applied. It is necessary to compute the strain corresponding to this
elongation using Equation:
ε = Δl / l₀
ε = 10.8 / 60
ε = 0.18
We know,
σ = F / A
Where A = πr²
According to the stress-strain curve of brass alloy,
σ = 440 MPa
Thus,

Therefore, the radius of the specimen is 60 mm
Answer:
a) V_2 = 82.1 m/s
b) m = 0.298 Kg/s
Explanation:
from A-11 to A-13 we have the following data
P_1 = 600 kpa
V_1 = 0.033925 m^3/kg
h_1 = 262.52 kJ/kg
P_2 = 700 kpa
V_2 = 0.0313 m^3/kg
T_2 = 40°C = 313K
h_2 = 278.66 kJ/kg
Now, from the conversation of mass,
A_2*V_2/u_2 = A_1*V_1/u_1
V_2 = A_1/A_2*u_2/u_1*V_1
V_2 = A_1/1.8*A_1 * 0.0313 /0.033925*160
V_2 = 82.1 m/s
now from the energy balance equation
E_in = E_out
Q_in + m(h_1 + V_1^2/2) = m(h_2 + V_2^2/2)
m = 0.298 Kg/s
Answer:
(166.0 mm Hg) (273.15 mL) = (760.0 mm Hg) (x)
Answer:
A. Education
Explanation:
Having an education allows a person to learn certain set of skills and knowledge around the world. This may act as a "buffer" or a barrier against unemployment because<u> it gives the person a higher chance of getting employed.</u> Many people know that possessing a certain degree gives you an edge to get interviewed and if possible, get hired. Continuous learning (education) makes you a <u>well-rounded person</u> capable of doing just any kind of job available out there.
So, this explains the answer.
Development of the space shuttle to allow humans to explore the moon