Answer:
The correct option is;
H. 32·π
Step-by-step explanation:
The given information are;
The time duration for one complete revolution = 75 seconds
The distance from the center of the carousel where Levi sits = 4 feet
The time length of a carousel ride = 5 minutes
Therefore, the number of complete revolutions, n, in a carousel ride of 5 minutes is given by n = (The time length of a carousel ride)/(The time duration for one complete revolution)
n = (5 minutes)/(75 seconds) = (5×60 seconds/minute)/(75 seconds)
n = (300 s)/(75 s) = 4
The number of complete revolutions - 4
The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 ×circumference of circle of Levi's motion
∴ The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 × 2 × π × 4 = 32·π.
P=i/rt
P=1687.5/(0.09*10/12)
P=22500
Answer:
The answer is D
Step-by-step explanation:
I did the assignment
Answer:
Distance between the police station and the fire station be 4 miles
Step-by-step explanation:
Let distance between the police station and the fire station be x miles.
The distance between the library and the police station is 3 miles less than twice the distance between the police station and the fire station.
Distance between the library and the police station 
Also, distance between the library and the police station is 5 miles.
