24, 36, 42 these aare answers that you can add to 28 that will give you something bigger then 42
Answer:

Step-by-step explanation:
Let consider that door has a height of 5 feet and a width of 3 feet. The scale factor is:


The height of the cabinet is:



The answer is 486.6
There are 8,760 hours in a year, so 18 divided by 8,760 would = 486.6
Answer:
A) 6.32 in.
B) 71.56°
C) 36.88°
Step-by-step explanation:
To solve each part of the problem, let's pay attention to the triangle ABC shown in the figure.
A) The slant height (l) of the cone is the hypotenuse of the right triangle ABC, then, to calculate it you can apply the Pythagorean Theorem:

B) The angle asked is the angle ∠A, then, you have:

∠
°
C) The angle formed between the segments (which you can call α) that represent the slant heights is twice the angle ∠C.
By definition, the sum of the interior angles of a triangle is 180°,so you can calculate the angle ∠C as following:
∠
Then:

°
Length of circular track is:
L = 2*r*pi
He run 3/4 of it so length is:
L' = 3*2/4*r*pi = 3/2*r*pi
To calculate speed of his movement we use formula:
v = s/t where s = L' and t = 1 minute 45 seconds = 105 seconds
v = L'/t =

v = r* pi/70
If we take that r = 1 answer is