Answer:
a.
μ = $24.57
μ ≠ $24.57
b. 0.12
c. we fail to reject the null hypothesis since p ≈0.12 > 0.05
d. we fail to reject the null hypothesis since z ≈-1.6 > -1.96
Step-by-step explanation:
a)
μ = $24.57
μ ≠ $24.57
b)
To compute p value, we need to calculate z-score of $23.89 per hour. in the distribution assumed under null hypothesis
z-score can be calculated as follows:
where
- X= $23.89
- M is the mean value under null hypothesis ( $24.57)
- s is the sample standard deviation ($2.40)
- N is the sample size (30)
Putting the numbers in the formula we get
≈ −1,5518
The corresponding p-value is <em>two tailed </em>and ≈ 0.12
c)
since p ≈0.12 > 0.05 <em>we fail to reject the null hypothesis.</em>
d)
Critical value for the 0.05 significance level in two tailed test is :
c(z)=-1.96 Since z≈ −1,6 >-1.96, it is not in the critcal region, therefore <em>we fail to reject the null hypothesis. </em>
Complete Question: Check the file attached to this document to see the complete question
Answer:
P(X < 7) = 0.76
Step-by-step explanation:
Counting properly from the diagram attached to the question,
number of trials it took her to make less than 7 shots(i.e. 0 to 6 shots) = 38
The total number of trials she made = 50
Probability that it takes fewer than 7 shots to get her first successful shot, P(X < 7) = (number of trials it took to make less than 7 shots)/(Total number of trials)
P(X < 7) = 38/50
P(X < 7) = 0.76
The rules for linear transformations are that
g(x) = a·f(b·(x-c)) +d
stretches the graph vertically by a factor of "a" (before the shift)
compresses the graph horizontally by a factor of "b" (before the shift)
shifts it to the right by amount "c"
shifts it up by amount "d".
Your equation has b=1/3, so the graph is compressed by a factor of 1/3, which is equivalent to a stretch by a factor of 3.
The appropriate choice of description is ...
b) the graph of g(x) is horizontally stretched by a factor of 3
The justification:
1.4 · ( -2 ) + 2 = 2 · ( -2 ) + 3.2
-2.8 + 2 = - 4 + 3.2
- 0.8 = - 0.8
Answer: B)