Answer:
36π inches ≈ 113.0973 inches
Explanation:
The circumference of the wheel is pi times its diameter.
C = πd
C = π(36 in) = 36π in ≈ 113.0973 in
The distance around the wheel is 36π inches, about 113.0973 inches.
Answer:
a) 251.31 m/s and 55.29 m/s
b) The mass flow rate is 0.0396 kg/s
c) The rate of entropy production is 0.0144 kW/K
Explanation:
a) The steady state is:
mi = mo

The energy balance is:

Vi = 0.22 * 251.31 = 55.29 m/s
b) The mass flow rate is:

c) The entropy produced is equal to:

Answer:
See explanation for step by step procedure to get answer.
Explanation:
Given that:
The conveyor belt is moving downward at 4 m>s. If the coefficient of static friction between the conveyor and the 15-kg package B is ms = 0.8, determine the shortest time the belt can stop so that the package does not slide on the belt.
See the attachments for complete steps to get answer.
Answer:
Ability to rotate at higher speeds
Explanation:
Constant K1 becomes greater than the other constant K2
This translates to that the motor being able to rotate at high speeds, without necessarily exceeding the nominal armature voltage.
The armature voltage is the voltage that is developed around the terminals of the armature winding of an Alternating Current, i.e AC or a Direct Current, i.e DC machine during the period in which it tries to generate power.