Answer:
$2,115
Explanation:
Lexington Company's Year 2 net cash flow from financing activities = cash received from issuing stocks minus bank loan payments - distributed dividends
net cash flow from financing activities = $1,250 (from additional stock) - $1,825 (bank payments) - $1,540 (dividends paid) = $2,115
Answer:
The correct answer is 8.23%.
Explanation:
According to the scenario, the computation can be done as:
WACC of debt = Respective costs of debt× Respective weight of debt
= (0.4 × 5)
= 2
WACC of preferred = Respective costs of preferred × Respective weight of preferred
= (0.15 × 7)
= 1.05
WACC of common equity = Respective costs of common equity × Respective weight of retained earning
= (0.45 × 11.5)
= 5.175
So, Total WACC = WACC of debt + WACC of preferred + WACC of common equity
= 2 + 1.05 + 5.175
= 8.225 or 8.23 (approx.)
Answer:
$4,400,000
Explanation:
Cash Pledged $2,000,000
Treasury bill due in one month $2,000,000
Cash in checking account $400,000
Cash and Cash Equivalents $4,400,000
Please note that treasury bill due after 90 days or maturing after 90 days are not considered cash equivalents.
Explanation:
A corporate benefits plan is used as a relevant tool for the company to prepare for business and organize itself more strategically in the market.
For example, an employee benefit plan can offer several additional advantages that justify the company's mission and values of exercising corporate governance that prioritize the well-being of its employees. By offering advantages such as a health plan, the company consequently increases the incentive to work, motivates employees and becomes an attractive strategy for attracting good professionals in the market.
Answer:
Jacob made a mistake at the Initiation stage of the project management process
Explanation:
The initiation stage is the first stage in every project cycle. It is the stage of defining the objectives, scope, purpose and deliverable to be produced.
If this stage of project management had been well managed the project might not have failed because the employees would have been guided on the trends to follow to achieve the various goal and objectives set for each projects.