Step-by-step explanation:
answer is c
hope it helps
plz mark as brainliest
Answer:
130
Step-by-step explanation:
Given the equation of the relation as c(h) =50 +20 h where c(h) is the total cost for h hours and h is the number of hours of use, then to find the cost of jet ski if 4 hours were used will be;
c(h)=50 +20 h
c(4)=50 +20*4
c(4)=50 +80
=130
An equation for the number of trinkets in the warehouse after x days:
8,000 + 3,000x = 50,000
How many days will it take to fill the warehouse?
8,000 + 3,000x = 50,000
3,000x = 42,000
x = 14
Answer: a) 
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Number of red marbles = 3
Number of yellow marbles = 4
Number of green marbles = 6
Total number of marbles = 3 +4 +6 = 13
a) the marble is red?
Probability of getting a red marble = 
b) the marble is not yellow?
Probability of not getting yellow = 
c) the marble is either red or green?
Probability of getting either red or green = P(red) + P(green) =
d) the marble is neither red nor green?
Probability of getting neither red nor green = P(getting yellow) = 
Hence, a) 
2.8 meter= 2800cms
To solve this, we can create a simple algebraic equation:
45x=2800
Divide both sides by 45.
(45x)/45=(2800)/45
x=62.222
You can make 62 full pieces.
To find the waste, multiply the numbers of pieces by the length of each.
62*45
=2790
2800-<span>2790
=10 centimeters
There would be 10 centimeters of wasted linen.
Hope this helps!
-Benjamin</span>