answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
madreJ [45]
1 year ago
8

a shopkeeper had purchased 400 products for $40 each the goods did not sell due to quality issues he sold them to a scrap dealer

for $6500 what is the profit/loss that he made in the transaction​
Mathematics
1 answer:
Ratling [72]1 year ago
7 0

Answer:

6500-40=6460

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Evaluate the integral. ∫50∫25−x2√−25−x2√∫25−x2−z2√−25−x2−z2√1(x2+y2+z2)1/2dydzdx∫05∫−25−x225−x2∫−25−x2−z225−x2−z21(x2+y2+z2)1/2d
Kipish [7]
Is that a valid question?
4 0
2 years ago
Simplify 6xy - 20y + 7z - 8x + 25y - 11z
ololo11 [35]

Answer:

6xy - 8x + 5y - 4z

Step-by-step explanation:

6xy - 20y + 7z - 8x + 25y - 11z

Group the ones with the variable first to make an equation:

6xy - 8x - 20y + 25y + 7z - 11z

Solve the equation

6xy - 8x +5y - 4z

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Identify the expression equivalent to 4(x + x + 7) − 2x + 8 − 4 by substituting x = 1 and x = 2.
miv72 [106K]
F(1)=4(1+1+7)-2(1)+8-4
f(1)=36+2
f(1)=38

f(2)=4(2+2+7)-2(2)+8-4
f(2)=44

4 0
2 years ago
The area of a rectangle is 5x^3+19+6x-18 with length x + 3. Using synthetic division, what is the width of the rectangle?
adell [148]
               5  19    6  -18
        -3     
                    -15 -12   18

                 5    4   -6    0

Therefore, the width is 5x^2 + 4x - 6
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sanjeet paid $32.85 for a file and 3 identical pens.Leon paid $83.50 for 2 such files and 8 such pens.Find the cost of 1 pen.
olga2289 [7]
1 file + 3 pens = $32.85     --------------- (1)
2 files + 8 pens = $83.50   ----------------(2)

(1) x 2 :
2 files + 6 pens = $65.70   ----------------(1a)

(2) - (1a) :
2 pens = $17.80
1 pen = $8.90

 -------------------------------------------------------------------------------
Answer: One pen costs $8.90.
 -------------------------------------------------------------------------------

5 0
2 years ago
Other questions:
  • A train can travel 744 miles in 3 hours. What is the unit rate that this train is traveling per hour?
    9·1 answer
  • Byron purchased a box of candy at the store.On his way home he ate 1/4 of the candy in the box.At dinner with friends later that
    15·2 answers
  • A zookeeper is monitoring the population of birds. The flock needs to have exactly three times more females than males to thrive
    9·1 answer
  • A sofa is on sale for $ 364.00 , which is 35 % of the original price. What is the original price?
    13·2 answers
  • Solve for x in the equation x squared minus 12 x + 59 = 0. x = negative 12 plus-or-minus StartRoot 85 EndRoot x = negative 6 plu
    7·2 answers
  • Sandra wants to rent a car to take a trip and has a budget of $90. There is a fixed rental fee of $30 and a daily fee of $10. Wr
    15·1 answer
  • Marcelo had $49.13 in his bank account. He paid two fees of $32.50 each, and then he made two deposits of $74.25 each. Write an
    8·2 answers
  • Twenty percent of adults in a particular community have at least a​ bachelor's degree. Suppose x is a binomial random variable
    13·1 answer
  • You want to find out how sleep deprivation affects motor performance. To study this, you have sleep-deprived subjects (such as p
    9·1 answer
  • How many odd numbers with 4 different digits, can be formed using the digits 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8? (No repetition is allowed)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!