Since there are 1000 millilitres in 1 Liter. If we divide 25,000 by 1000 we get an answer of 25 Litres.
Answer: The answer is 
Step-by-step explanation: Given that Kayleigh babysat for 11 hours the present week. Also, this was 5 less than two-third of the number of hours she babysat last week, which is represented by 'h'.
We are to write an equation to represent the number of hours she babysat each week.
So, for that, let 'x' be the number of hours she babysat this week. Then, according to the question, we can write

Also, it is given that

Therefore,

Hence, using the above relation, we can find the number oh hours Keyleigh babysat each week.
Thus, the required equation is
where, 'x' and 'h' are the number of hours she sat this week and last week respectively.
Answer:
0.34134
Step-by-step explanation:
In other to solve for this question, we would be using the z score formula
z = (x - μ) / σ
x = raw score
μ = mean
σ = Standard deviation
We are told in the question to find the probability that a worker selected at random makes between $350 and $400
let x1 = 350 and x2= 400 with the mean μ = 400 and standard deviation σ = $50.
z1 = (x1 - μ) / σ = (350-400) / 50 = -1
z2 = (x2 - μ) / σ = (400 - 400) / 50 = (0/50) = 0
From tables, P(z <= -1) = 0.15866
P(z <= 0) = 0.5
Then, the probability would give us, P(-1 ≤ z ≤ 0) =0.5 - 0.15866 =
0.34134
Hence, The probability that a worker selected at random makes between $350 and $400 = 0.34134
Given my current rate = $129.00 per month.
Savings of 15% over your prices.
Therefore, saving = 15% of $129.00 = 0.15 × 129.00 =$19.35.
Adjusted rate = current rate - saving = 129 - 19.35 = $109.65
Therefore, We can rewrite above expression as :
My current rate is $129.00<u> </u><u>per month</u>." Representative: "We will match any competitive offer. Your adjusted rate will be <u>109.65 </u>dollars per month."