The shelf should sell for $235.20.
Marking the price up by 60% means taking 160% of the cost:
160% = 160/100 = 1.6; 1.6(147) = 235.20
Answer:
45 degree
Step-by-step explanation:
We are given that
Angle PSR=99 degrees
Angle PSQ=(3x+18) degrees
Angle QSR=(9x-27)degrees
According to question
Angle PSR=Angle PSQ+angle QSR
Substitute the values




Substitute the value of x
Angle PSQ=
Hence, the measure of angle PSQ=45 degree
<h3>Answer: 32%</h3>
=======================================
Explanation:
There are 10 cards total. Of which, 8 are not blue. You can think of it as "there are 2 blue, so 10-2 = 8 are not blue", or you can count out the non-blue cards. The first option is faster in my opinion.
The probability of not getting blue is 8/10 = 0.80
After picking a first card and then putting it back, we will still have 10 cards. There are 4 pink cards out of this total, so 4/10 = 0.40 is the probability of getting a pink card.
--------
Multiply the two values we found earlier
0.80 * 0.40 = 0.32 = 32/100 = 32%
5678(1+(0.045×6))
5678=P as it is the principal amount
Alison is 2/3 of the way to the museum, so the answer is about 2/3 of 9, or 6 miles. Let's calculate it:
2 17 miles
---- * (8 1/2 miles) = -------------- She has ridden (17/3) miles, which is 5 2/3
3 3 miles.