Answer:
Step-by-step explanation:
Hello!
You have a sample of 200 people, they were asked their primary source of news, categorized in (1) Television, (2) Radio, (3) Internet and (4) Other.
And your objective is to test if the proportions in this sample follow the known frequencies 10%, 30%, 50%, and 10%.
The propper statistic test to use to probe if the sample follows the known or historical distribution is Chi-Square goodness of fit test. In this test, what you state in the null hypothesis is the model or distribution you want to test. In this case, you've to write down the proportions for each category:
H₀: P(1)= 0.10; P(2)= 0.30; P(3)= 0.50; P(4)= 0.10
I hope you have a SUPER day!
Answer:

Step-by-step explanation:
The given expression is

If we evaluate the expression as it is we will get;

But we want to insert parenthesis so that we will use PEDMAS to obtain 37 as the result.
The only way this can be achieved is when we insert the parenthesis as shown below;

Answer:
How many standard deviations above the mean is 14,500 hours? 1.25 1.5 2.5 Using the standard normal table, the probability that Seth's light bulb will last no more than 14,500 (P(z ≤ 1.25)) hours is about ✔ 89% .
1.08 * 0.82y <== ur expression
because 18% off means u r paying 82% of the original price (y).....and the sales tax is 8%...so we multiply 0.82y by 1.08
The given measurements determine one triangles, A = 61Á, a =
23, b = 24 because the triangle can be defined using those 3 data, first is
using the sine law to solve another angle. Then using cosine law to solve the
third side. Lastly solving the 3rd angle by difference.