Answer and Step-by-step explanation:
Data provided in the question
Mean = 1.1 hours per call =
R = Mean rate = 1.6 per eight hour day
=
= 5 per day
Based on the above information
a. The average number of customers is


= 151
b. The system utilization is

= 
= 0.32
c. The amount of time required is
= 1 - system utilization
= 1 - 0.32
= 0.68
And, there is 8 hours per day
So, it would be
= 
= 5.44 hours
d. Now the probability of two or more customers is

= 0.1024
Therefore we simply applied the above formulas
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
7,12,16,20,27,40,56,64
The square numbers are 16 = 4^2 and 64 = 8^2
The difference is 64 - 16 =48
The cube numbers are 27 = 3^3 and 64 = 4^3
64 - 27 =37
15% of 30....turn ur percent to a decimal...." of " means multiply
0.15(30) = 4.5
30% of 45.....set it up the same way as before
0.30(45) = 13.5
60% of 7
0.60(7) = 4.2
23% of 20
0.23(20) = 4.6
Answer:
0.0417
Step-by-step explanation:
Given the following;
p = 0.7, n=121
The sampling distribution of sample proportion will be approximately normal with mean
\mu_{\hat{p}}=p=0.7
and standard deviation
\sigma_{\hat{p}}=\sqrt{\frac{p(1-p)}{n}}=\sqrt{\frac{0.7\cdot 0.2}{121}}=0.0417
Check attachment for the curve diagram.
The formula used to find the length of a line segment is the same formula as the Pythagoras theorem.
We take CD as the hypotenuse of the right-angled triangle and the distance between the x-coordinates and y-coordinates as the length of two short sides.
We can write the formula as
CD =

CD =