I strongly disagree bc it was an corporation for the public in 1995
Flat fee is computed by:
The sales price of each tile is 0.25 and the customer only bought 10,000 tiles.
So, $0.25 x 10,000 = $2500
So the total sales price per tile sold was $2,500.
The buyer paid $3,000, so the flat fee was included there.
So, $3,000 - $2,500 = $500
So the flat fee was $500.
~
The revenue function is the total income from producing the units. And it has a equation of: R(x) = price per unit x number of units sold plus any fee that is included
So the function describing the revenue of the tile from this sale is:
R(x) = 0.25x + 500
Total purchased w/o tax: $8 +$5 + $15 = $28
He paid (w/tax) $29.82 so
$ 29.82 - $28 = $1.82 (sale tax)
Now we need to find the sales tax rate:
$1.82 / $28 * 100 = 0.065 *100% = 6.5%
Double check:
$28 *6.5 / 100 = $1.82
$28 + $ 1.82 = $29.82 total amount he paid..
So the sales tax rate is 6.5%
Answer:
A and E
Step-by-step explanation:
Death Valley and Alaska
73+42=115
134+15=149