At first shop the 3 liters of milk cost 2995
cost per liter = cost / volume
cost per liter = 2995 / 3 L
cost per liter = 998 per liter of milk
at second shop the two liters of milk cost 1595
cost per liter = cost / volume
cost per liter = 1595 / 2 L
cost per liter = 797.5 per liter of milk
Answer: you can use 260 min, 60 min at a fixed price ($20) and extra 200.
Step-by-step explanation:
C(x) = 20 + 0.20(x − 60)
C(x) ≤ 60
20 + 0.20(x − 60) ≤ 60
0.20(x − 60) ≤ 60 - 20
0.20x - 12 ≤ 40
0.20x ≤ 40 + 12
0.20x ≤ 52
x ≤ 52/0.2
x ≤ 260
This way, you can use 260 min, 60 min at a fixed price ($20) and extra 200.
Answer:
Bill launched a model rocket, and estimated its height h, In feet, after 1 seconds. His results are shown in the table
Time, 1 0 1 2 3 4
Height, h 0 110 190 240 255
Bill's data can be modeled by the function h(t) = -1612 + 128.
Which value is the best prediction for the height of the rocket after 5.5 seconds?
A 150 ft
B. 180 ft
C. 220 ft
D. 250 ft
E 260 ft
Each tweet would cost between 1 and 140 pennies you can write that as an inequality [1 ≤ x ≤ 140] Since you can't tweet 0 characters or above 140.
if you want to change it to pounds divide by 100.
A) 1 ≤ x ≤ 140
B) Each character costs a penny, you can't tweet less than 1 character or above 140.
Quadrant III is bottom lefft aka, x and y are both negative
so the answer is A