Answer:
Its C!
Step-by-step explanation:
hmu if you need anything els
Start by calling the time spend on announcements 'A'. We can then set up an equation to represent the problem:

and then solve by multiplication to get:
A=0.6hours
We could also convert this into minutes:
Answer:
The probability that the man is greater than 74 inches is 0.1587
Step-by-step explanation:
The required probability is found by evaluating the area under the corresponding distribution curve for the corresponding values
The standard normal variate factor (Z) is given by

where
is mean of the data
is the standard deviation of the data
Thus corresponding to x = 74 the Z factor equals

Using the standard normal distribution table corresponding to mean of 70 and deviation of 4 the area under the curve corresponding to Z = 1 equals
0.1587
P = Number of ways of getting only 4 at the last trial / Total number of waysNumber of ways of getting only 4 at the last trial = 5 * 5 * 5 * 1 = 125 (for the first three trials, all but 4 is permissible (6 - 1 = 5 ways), and for the last trial, only 4 is permissible (1 way)).Total number of ways = 6 * 6 * 6 * 6 = 1296.P = 125/1296.
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly.