Answer:
$31,100
Explanation:
On May 31 of the current year, the assets and liabilities of Riser, Inc. are as follows: Cash $20,500; Accounts Receivable, $7,250; Supplies, $650; Equipment, $12,000; Accounts Payable, $9,300.
Therefore the amount of stockholders’ equity as of May 31 of the current year can be derived by the formula : Capital = Assets - Liabilities
<u>Assets</u>
Cash $20,500;
Accounts Receivable, $7,250;
Supplies, $650;
Equipment, $12,000
TOTAL = 40,400
<u>Liabilities</u>
Accounts Payable, $9,300.
Therefore stockholders’ equity = 40,400 - 9,300 = $31,100
Answer:
2. 9 million
Explanation:
We know that
Unemployment rate = Number of unemployed workers ÷ Civilian labor force
6% = Number of unemployed workers ÷ 150 million
So, the number of unemployed workers would be
= 150 million × 6%
= 9 million
We simply applied the unemployed rate so that the number of unemployed workers could come
All other information given is of no significance. So, ignored it
Answer: $1,600
Explanation:
The training hours per employee can be calculated by multiplying the Employee Training hours by the cost of training per employee.
From the Attached document, the Baldwin company does 80 hours of training for employees.
The Training costs per Employee is;
= 80 * 20
= $1,600
Answer:
1. Is this a 17 percent loan?
- No, the loan charges a much higher interest rate
2. What rate would legally have to be quoted?
3. What is the effective annual rate?
Explanation:
effective annual rate = (1 + i/n)ⁿ - 1
using a financial calculator, i = 30% (PV = 20,000, PMT = -1,950, Nper = 12, FV = 0)
monthly interest rate = 2.5%
effective annual rate = (1 + 0.30/12)¹² - 1 = (1 + 0.025)¹² - 1 = 1.3449 - 1 = 0.3449 = 34.49%
APR (legal rate) = 2.5% x 12 = 30%