Answer:
No, the farmer is not able to move the mule.
Explanation:
Mass =100 kg
Force=F=800 N
The coefficient between the mule and the ground=

Static friction force,f=
Normal force=N=mg
Static friction force,f=
Using 
F<f
Static friction force is greater than applied force.
Therefore , the farmer is not able to move the mule.
Answer: 2.72 metres
Explanation:
Given that:
frequency of sound F = 123 Hz. wavelength of sound in the air = ?
speed of sound in air V = 334 m/s
Recall that wavelength is the distance covered by the wave after one complete cycle. It is measured in metres, and represented by the symbol λ.
So, apply V = F λ
λ = V /F
λ = 334m/s / 123Hz
λ = 2.72m
Thus, the wavelength of this sound in the air is 2.72 metres
Answer:
Explanation:
I dont know if this will help but A two force member is a body that has forces (and only forces, no moments) acting on it in only two locations. In order to have a two force member in static equilibrium, the net force at each location must be equal, opposite, and collinear.
Answer:
a) 1.2*10^-7 m
b) 1.0*10^-7 m
c) 9.7*10^-8 m
d) ultraviolet region
Explanation:
To find the different wavelengths you use the following formula:

RH: Rydberg constant = 1.097 x 10^7 m^−1.
(a) n=2

(b)

(c)

(d) The three lines belong to the ultraviolet region.
Explanation:
Below is an attachment containing the solution