Answer:
$28.
Step-by-step explanation:
p(x) = -2(x - 9)^2 + 100
If the prices (x) = 15 dollars we work out the profit by substituting x = 15 in the above formula:
p(15) = -2(15 - 9)^2 + 100
= -2 * 6^2 + 100
= $28.
Answer:
0.94
Step-by-step explanation:
The question after this basically is:
<em>"If the applicant passes the "aptitude test for managers", what is the probability that the applicant will succeed in the management position?"</em>
<em />
So,
P(successful if hired) = 60% = 0.6 [let it be P(x)]
P(success at passing the test) = 85% = 0.85 [let it be P(y)]
P(successful and pass the test) = P(x) + P(y) -[P(x)*P(y)]
So,
P(successful and pass the test) = 0.6 + 0.85 - (0.6*0.85) = 0.94 (94%)
Answer: c
I answered c and got a 100 so it has to be it
Answer:
The cost of per kilogram of salami is = $9.1
Step-by-step explanation:
Given:
Hailey paid $13 for
kg of sliced salami.
To find cost per kilogram of salami.
Solution:
We will apply unitary method to find per kilogram cost of salami.
If
kg of salami costs = $13
Then 1 kg of salami will cost in dollars will be = 
In order to divide by mixed numbers, we will convert mixed numbers to fractions.
⇒ 
⇒ 
In order to divide by fractions we will take reciprocal of divisor and then multiply.
⇒ 
⇒ 
⇒ 
⇒ 
Thus, cost of per kilogram of salami is = $9.1
Answer:
BAngle AOB is half as big as angle COB.