Answer:
Explanation:
1) Fixed Overhead applied = Actual unit produced * Standard hour * Direct labor hour
Fixed Overhead applied = 143,000 * 0.9 * $11
Fixed Overhead applied = $1,415,700
2) Budgeted fixed overhead = 140,000 * 0 .9 * $11
Budgeted fixed overhead = $1,386,000
3) Actual fixed overhead = Spending variance + Budgeted overhead
Actual fixed overhead = $24,000 + $1,386,000
Actual fixed overhead = $1,410,000
4) Applied variable overhead = 143000*0.9*$6.36
Applied variable overhead = $818,532
5) Variable efficiency variance = (AH*SR) - (SH*SR)
1272 = (AH * 6.36) - 818,532
1272 + 818,532 = AH *6.36
AH = 819804/ 6.36
Actual hours = 128,900 hours
6) Variable spending variance = AH*(AR -SR)
9196 = 128,900( AR - 6.36)
9196 /128,900 = AR - 6.36
0.07134 = AR - 6.36
AR = 0.07134 + 6.36
AR = $6.43 per labor hour
Actual overhead = $6.43 * 128,900
Actual overhead= $828,827