80% of 90 may be found by multiply 90 by 0.8. Once you have that number, you can use it to set up a proportion with 2/5 (the simplified form of 40/100). Thus, you will write out 72/x = 2/5, since x is the number that you're solving for. Multiply numerators and denominators of opposite fractions to get the equation 72(5) = 2x. Finally, simplify 360 = 2x by dividing both sides by 2 to isolate the variable. You should have your answer by now.
If we take it that, the total amount is say hmmm "x"
then one can say that

add up the fractions of "x" and the constant of 26
Answer:
Step-by-step explanation:
Let A = Adam, B = Betty
Adam and Betty purchased a printer together for $258.
This means we can say A + B = 258.
We are also told Adam paid $18 less than twice Betty.
You can write this as:
Adam = 2 x Betty - 18
A = 2B - 18
Substitute "A" into the A + B equation and you get:
A + B = 258
2B - 18 + B = 258
3B - 18 = 258
Add 18 to both sides.
3B = 258 + 18
3B = 276
Divide both sides by 3 to find B
B = 276/3 = 92 (This means Betty paid $92).
Since the total that they paid together was $258.
This means Adam pays the Total - How much Betty paid
Adam = 258 - 92 = $166
Answer:
Resort A has more consistent snowfall, so it shows less variation. However, the snowfall for Resort B has a higher median, and the interquartile range is higher (not larger), so it is more likely that Kevin will find a good snowfall at Resort B.
Thanks:) I just did it edg
Step-by-step explanation:
Answer:
V(t) = 25000 * (0.815)^t
The depreciation from year 3 to year 4 was $2503.71
Step-by-step explanation:
We can model V(t) as an exponencial function:
V(t) = Vo * (1+r)^t
Where Vo is the inicial value of the car, r is the depreciation rate and t is the amount of years.
We have that Vo = 25000, r = -18.5% = -0.185, so:
V(t) = 25000 * (1-0.185)^t
V(t) = 25000 * (0.815)^t
In year 3, we have:
V(3) = 25000 * (0.815)^3 = 13533.58
In year 4, we have:
V(4) = 25000 * (0.815)^4 = 11029.87
The depreciation from year 3 to year 4 was:
V(3) - V(4) = 13533.58 - 11029.87 = $2503.71